Menüü
Kinnisvara / Klient küsib / Nõuande nurk

5 nippi kinnisvara tausta kontrollimiseks

Sobivat kinnisvara on lihtne leida, kuid kas selle müük ja ost on sama lihtsad või võib sellest kujuneda üks suur ja ootamatu peavalu? Küsi endalt huvi pärast, kui palju Sa teed eeltööd ja kontrollid objekti, mille portaalist leiad või kui palju Sa tead tegelikult enda kinnisvarast, mida plaanid müüa?

Lihtsalt öeldes koosneb õige otsuse tegemine kontrollimisest, kontrollimisest ja veel kord kontrollimisest.

Kas Sa tead, mis „elukas“ on ehitisregister

See on koht, kuhu on kokku kogutud kõige tähtsam informatsioon iga ehitise kohta, mis vajavad ehitisteatist, ehitusluba, kasutusteatist või kasutusluba. Kui Sa ei leia kuulutusest kogu infot või Sul tekib kahtlus info õigsuses, siis selles registris on info õige ja üldjuhul ka olemas. Kõige enam tasub sealt otsida ehitise dokumentatsiooni olemasolu ja võrrelda kuulutuses olevaid andmeid sealsetega. Korteri puhul kontrolli, kas tegu on elamis- või äripinnaga. Äripinda või nn külaliskorterit ei saa kodulaenuga osta.

Kui plaanid müüa, tasub sinna samuti pilk peale visata, et see mida tead oma kinnisvara kohta, vastab ka registri andmetele. Sina müüjana oled see, kes peab vastama küsimusele, miks andmed ei klapi.

Kas https://geoportaal.maaamet.ee/ tuleb Sulle tuttav ette?

Kui mitte, siis tasub sinna sisse piiluda, sest see on täis erinevaid võimalusi, saamaks teada nt krundi või maatüki piire, maa sihtotstarvet, maaga seotud kitsendusi, nägemaks ligipääsuteid, looduskaitsealasid, detailplaneeringuid, merealasid ja kõike muud vajalikku.

Kitsendused, ligipääs ja maasihtotstarve on kindlasti ühed olulisemad detailid, millele tähelepanu pöörata. Nt soetad krundi, et omale üks suur maja ehitada, ostu sooritamisel aga selgub, et krunt on täis erinevaid tehnorajatisi ja plaanitud suure maja asemel saad ehitada ainult pisikese kuuri. Või ostad krundi mõttega sinna elamu ehitada, kuid selgub, et tegu polegi elamumaaga, rääkimata sellest, et ligipääs puudub.

Mida toob tulevik ehk erinevad planeeringud ja täisehitus %?

Usun, et me kõik tahame teada, mida toob tulevik kohale, kuhu olete plaaninud osta krundi või juba valmis ehitatud maja või hoopis korteri. Nt ostad omale maja, mille ümber kõrgub sügav mets või tühjad krundid. Loodad siiralt, et sinna ei tule mitte kunagi keegi ehitama ja mets jääb püsti. Pahatihti lähevad need lootused oma teed ja ühel hetkel avastad, et Sinu ilusale merevaatele kerkib ette tornmaja. Nii hirmsaid asju vast ei juhtu, aga tasub kindlasti vaadata üle, mida ümbruskonda on planeeritud. Vajaliku info leiad kas linnade või valdade või maaameti kodulehtedelt.

Linna ja valla poole tasub pöörduda ka siis, kui Sa pole kindel, mida ostetava krundi, maatüki peale ehitada tohib ning mis tingimustel. Valdades ja linnades kehtivad erinevad ehitusnõuded ja on hea nendega juba enne ostu- müüki kursis olla. Sealt saab ka infot krundi täisehitus protsendi kohta. See tähendab siis maakeeli, mitu protsenti krundist tohib olla ehitiste all kokku. Toon näiteks soovi ehitada kõrvalhoone, kuid krundil on juba eelnevalt erinevaid ehitisi ja juurde ehitada ei ole võimalik, sest lubatud täisehitus protsent on täis.

Tunne huvi kinnistusraamatu vastu!

Sealne keskkond, ainsana tasulise sissepääsuga, võimaldab tutvuda kinnisasjaga seotud omanike andmetega, esemega seotud kitsendustega, märgetega, hüpoteekidega. Seal olevad andmed võivad vahel päris palju mõjutada ostuotsust. Nt soovid osta korteri, kuid kinnistusraamatus on tehtud märge kellegi eelisostuõiguse kasuks või on seal kirjas, et korteris elav inimene võib seda kasutada surmani. Ole kursis, mida oled ostmas!

Mida teada lõhutud seintest ja ümberehitustest?

Kas Sa tead, et üks väike auk seinas, kus seda enne ei olnud, võib takistada Sul pangalaenu saamist? Korterid, rääkimata elamutest, kus on tehtud ümberehitusi, vajavad dokumente ja tõendusmaterjali tööde seaduslikkuse kohta. Eks me kõik oleme mingil ajaperioodil, eriti varasemal ajal, olnud kõvad ehitajad ja lammutajad ja ega siis keegi dokumentidega viitsinud tegeleda. Korteri, elamu müügi korral tuleb dokumentatsioon tagant järele korrastada, kui seda pole varasemalt tehtud. Väiksemate ümberehituste korral pääsed vast KÜ kirjaliku nõusolekuga, kuid kõik suuremad ehitustööd vajavad projekti ja KÜ nõusolekut. Majad aga vajavad kasutuslubasid. Ostjana küsi alati, kas vajalik dokument on olemas, müüjana hoolitse, et kõik oleks nõuetele vastavalt tehtud.

Väike nipiabi lisaks- Hea maakler, kes esindab müüjat või ostjat, teeb kõik selle uurimustöö Sinu eest ära! 

  • Kas tead, et inimesel, kes ei oma ehitusinseneri teadmisi, ei ole õigust Sulle öelda, millised on või ei ole kandvad seinad! Seega, kui maakler või müüja arvab või pakub vastust kandvate seinte kohta, küsi tema haridust tõendava dokumendi kohta.