Nüüd, kus Sa oled minu plaani vabadusest ja rööprähklemisest lugenud, räägin veidi asjalikumat juttu ka, sest kes muidu seda tühja pläma viitsib lugeda.
Olles aktsiate segaduses veidi maad uurinud, valisin omale ühe välja, mida ostma hakata.
Kohe komistasin järgmiste takistuste otsa- kas teha seda eraisikuna või ettevõtjana? Teada on, et ettevõtjana on see loomulikult kasulikum, sest maksad maksud saadud tulult alles siis, kui raha välja võtad. Eraisikuna hakkad ümmarguselt öelduna oma tulu maksustama kohe, kui see on su kontole jõudnud. Tegelikult ei tea ma selle kohta veel midagi, sest see kõik ootab mind tuludeklaratsiooni täites ees.
Kuna ettevõtjana oli vajadus osta mingisugune LEI-kood ja täita veel üle jõu käivaid lepinguid ja andmeid, siis sinnapaika see kohe ettevõtjana alustamine jäi. Kaldusin arvama, et see võtab nii kaua aega, et kui ma siis lõpuks kõik valmis saan, on välja valitud aktsia hind liiga kõrgele kerkinud.
Alustasin eraisikuna. Kas tead, et mõistlik on teha omale pangas aktsiatega toimetamiseks täiesti eraldi konto? Kui selle kohta kohe alguses midagi ei tea, siis netis surfates jõuab päris kiiresti selle soovituseni. Kuna minul on arvepidamine LHV- s, siis sai sinna üks kena investeerimise nimeline konto lisatud. Kui konto tehtud ja tahaks justkui vajutada vasakul ripp menüüs olevale aktsiate ost-müük nupule, selgub, et mul on vaja täita lisaks mingisugune investeerimisteenuste leping. Apppiiiiii…, kas kuidagi kergemini ei saaks, aktsia hind ju muudkui tõuseb, aga teie siin tahate üht lepingut teise otsa. Ja siis teenustasud, millest ma ei saanud alguses päris ausalt öeldes mitte midagi aru. No ilmselt veidi blond ka, aga kas see oli seal ühekordne ehk ainult ostes või rakendub see ka müües, kas lisandub mingi konto haldustasu jne, jne. Nüüd ma muidugi olen tark valmis ja tean, et kui räägitakse tehingust, siis see tähendab nii ostmist kui müümist ehk siis sa maksad ikka mõlema eest eraldi.
Kas sa tead, mis asi on stopp, limiit ja linnuke kastis „turg“, päeva lõpuni või tühistamiseni?
Ma ei teadnud ja see tähendas, et ma võtsin ette terve LHV finantsportaali ja hakkasin lihtsalt algusest lugema. Ja aktsia tõuseb ja tõuseb……
Samal ajal muidugi suhtlesin oma sõbraga ka, aga kuna ta on ka tegelikult täitsa algaja, siis me kahepeale arutlesime ja pusisime, et selgust saada.
Nii, nüüd siis ost-müük nupp, vajalik sümbol, linnuke kastis turg ( see stopp, limiit jäi tegelikult segaseks), kogus ja vajuta eelvaade. Ja krt, järgmine asi, mida on vaja täita. Ausalt öeldes mulle tundus selleks momendiks, et kui sa oled lühikese närviga, siis sa jätad selle asja pooleli ja ma saan aru, miks inimesed ei viitsigi võib olla sellega ise vaeva näha. Üks tülin teise otsa! Seda korda oli vajadus täita „Asjakohasuse hindamise küsimustik“.
Mis asi see veel on? Süübisin siis küsimustesse ja kuna ma ilmselgelt ei olnud asjakohane, siis ma ei saanud osadest asjadest isegi mitte aru. Olgu, tegin selle täpselt nii ära nagu mu mõistus võttis ja sain nii toreda tulemuse- „Arvestades sinu küsimustiku vastuseid, ei ole sul piisavalt kogemusi ja teadmisi riskidest, mis kaasnevad järgmiste toodetega: bla, bla bla….”
Kus kohast need kogemused peaks siis tulema üldse, kui ainult kaikaid kodaratesse visatakse ja ma ei saa seda üht õnnetut aktsiatki ostetud.
Kuna ma osutusin peale seda korralikuks kodanikuks ja lähtusin sellest, et ma olen täiesti asjakohatu, siis ma lihtsalt ei julgenudki neid aktsaid osta. Et no, kui nemad juba niimoodi arvavad, et ega ma siis ju liigset riski ka ei taha võtta. Meenus taas väljand “loll nagu lauajalg”. Ma jäin oma lolluse tõttu “sajandi tehingust” ilma, sest ma ei lugenud, et ma siiski omal vastutusel võin ostu sooritada. No see oli üli väikeses kirjas allpool siiski olemas. No nagu ikka igas lepingus on kuskil mingi imepisike tekst, mida pole luubiga ka võimalik lugeda.
Mu hoog rauges mõneks päevaks, kuniks ma siis suhtlesin jälle sõbraga ja selgus, et ta täitis ka selle küsimustiku ja ostis ikkagi, mida tahtis.
Olgu, tegin uue aktsia valiku, vajutasin eelvaade ja siis kinnita ja voilaa, olin 2000 aktsiaühiku omanik. Issand, ma ei arvanud, et nende ost võiks sellist eufooriat ja ka närvipinget tekitada.
Nüüd ma siis olin päriselt esimest korda elus kuskile investeerinud, jätan siin kohal kõrvale kõik endasse, ettevõttesse ja raamatutesse investeeritu. Kulutasin selleks 750.- eur. Jah, see oli see summa, millest mul ei oleks olnud väga kahju ilma jääda, kui kõik kokku kukuks. Tark investeerimine ju tähendab, et sa teed seda täpselt sellises summas, mida sul ei ole kahju kaotada ja sa ei pane selle alla mitte kunagi oma viimast söögiraha.
Edasised seiklused ja tarkuseterad leiad blogipostitusest- https://kristakarik.ee/oleks/