Menüü
Kinnisvara / Klient küsib / Nõuande nurk

Appi, ma abiellun, milline varasuhe valida?

Appi, ma abiellun, milline varasuhe valida?

Olgu öeldud, et mina ise ei abiellu momendil! Kihlusest on nüüdseks juba 9 aastat möödas ja mulle kihlusest täiesti piisab. Miks ma räägin varasuhte liikidest ja kuidas need üldse puutuvad kinnisvaraga seotud tehingutesse?

Ega nad vast muidu ei puutugi, aga kui läheb kinnisasja ostuks või müügiks, tekib kohe sellega seoses küsimus, kellele vara kuuluma hakkab või kes müügiga kaasneva tulu omale saab või kuidas üldse saab kinnisasjaga seotud tehinguid teha.

  • Kas Sa tead, et abiellumisel valitavat varasuhet saab soovi korral hiljem abieluvaralepinguga muuta.

Kõige tavalisemaks, sagedasemaks varasuhteks on ühisvara. Ühisvara alla kuuluvad kogu abielu jooksul omandatud vara. Ühisvara hulka ei kuulu enne abielu soetatud vara ja kohustused ning pärimise teel saadud vara ja isiklikud esemed. Need on lahusvara. Kui lahusvara hulka kuulub pere ühine kodu, saab seda käsutada vaid abikaasade ühisel nõusolekul. Abielu kestel omandatud vara on abikaasade ühisvara sõltumata sellest, kelle nimele see on registreeritud või kelle nimel see on ostetud. 

Image by Ellen Chan from Pixabay 
  • Kas teadsid, et uue perekonnaseaduse jõustumisest 1. juulil 2010. aastal kantakse kinnisasja omandamisel mõlemad abikaasad omanikena kinnistusraamatusse. Varem kanti sinna vaid see abikaasa, kes tehingu tegi. Antud asjaolu tekitab vahel segadust ja võib tekkida arusaam, et ainult tehingu tegija ongi omanik.

Ühisvarasse soetatud kinnisasjade müümise või ostu korral peavad tehingus osalema mõlemad osapooled, kui vara ei ole lahku kolides ametlikult jagatud. Toon nt juhuse, kus abielupaar oli kümmekond aastat tagasi lahku kolinud ja vara jagati lihtsalt suusõnalise kokkuleppega, et üks osapooltest jääb sinna elama ja teine kolib välja. Nüüd otsustas korterisse elama jäänud pool selle maha müüa. Kahjuks selgub kohe kiiresti, et kuna korter on abielu ajal soetatud ühisvarasse ja ametlikult ei ole vara jagatud, peab müügiks tehingusse tulema ka teine abielu pool. Hoiame hinge kinni, et lahku mindi sõbralikult ja teine pool ei osutu kiusupunniks, kes põhimõtteliselt ei soovi ühtegi kokkulepet sõlmida.

Varalahususe varasuhe– 

Antud varasuhte liik annab pooltele võimaluse olla teineteisest varalises mõttes sõltumatud ning valitseda kumbki oma vara iseseisvalt ja omal kulul. Siin kohal tuleb kindlasti ette erinevaid nüansse. Nt kui vara valitsev abikaasa soovib perekonna käsutuses olevat eluruumi müüa või anda kolmandate isikute käsutusse, saab ta seda teha vaid teise abikaasa nõusolekul.

Kolmandaks varasuhte liigiks on vara juurdekasvu tasaarvestuse varasuhe. See annab abikaasadele suurema varalise iseseisvuse kui ühisvara varasuhe ning majanduslikult nõrgemale abikaasale rohkem tagatisi kui lahusvara varasuhe.

Ka selle varasuhte liigi puhul kehtib reegel, et perekonna käsutuses olevat eluruumi saab müüa või anda kolmandate isikute käsutusse vaid teise abikaasa nõusolekul.

Kui Sind huvitab perekonnaseadus lähemalt, saad sellega tutvuda siin – https://www.riigiteataja.ee/akt/13330603