Menüü
Kinnisvara / Klient küsib / Nõuande nurk

Juhuu, see õige on leitud…aga mis edasi?

Kas Sina tead, mida teha edasi, kui Sulle objekt meeldib ja soovid seda osta?

Vahel teevad ostjad ostuotsuse kohapeal ja vahel peale mõne päevast mõtlemist. Pole vahet, millal see otsus tehakse, kuid küsimus, mis nüüd edasi saab, tekib pea igakord. See, kuidas edasi minnakse, sõltub tegelikult paljuski sellest, mida omanik on otsustanud või maakleriga kokku leppinud ja siin ei ole kahjuks anda ühest ja konkreetset vastust.

Kindel on see, et omaniku enda poolt müüdava objekti puhul peab ostja ise välja nuputama, mis saab edasi. 

  • Kas teadsid, et hea maakler annab ostjale kaasa suure portsu erinevaid nõuandeid ja kuigi tema kliendiks on müüja, aitab ta ka ostjal asju ajada ja teda õigesti suunata.

Kui oled objekti ostmas omavahenditega/ omafinantseeringuga, siis käib asi ruttu. Lepitakse kokku tingimused, maakler kooskõlastab osapooltega notari aja ja valmistab ette dokumendi andmetega, mille saadab notaribüroosse. Kui müüjal on antud objektiga seotud pangalaen ning sellega seoses hüpoteek, tuleb müüjal saada kinnitus pangast, et ka pangaesindaja saab tehingus kohal olla( hüpoteegi kustutamine, üleandmine). Kui müüjaid on rohkem kui üks, peavad ka nemad kohale tulema. Vahel juhtub, et pool suguvõsa on korraga notaris, sest müüdav korter kuulub mitmele inimesele või juhtub, et lisaks on antud nt see venna või õe pangalaenule tagatiseks. 

Sellest, kas perekonnaseis ja kinnistusraamatus olevad kanded on olulised, saad lugeda siit!

Kui kõik saavad notari poolt pakutud ajal kohal olla, ei ole muud, kui õigel ajal tehingusse tulla. Ostjal on muidugi kohustus eelnevalt kogu müügisumma kanda notari deposiitkontole, kust see raha omakorda pärast tehingut vastavalt müüja ja panga poolsele ettekirjutusele laiali jagatakse.

Nüüd selle juurde, mis saab juhul, kui oled pangalaenuga ostja

Kui oled juba pangas käinud ja tead kõiki oma võimalusi, võib öelda, et oled oma ajaga hästi ringi käinud ja ei ole vajadust teha muud, kui saata kohe kiiresti objekti link panka ja küsida laenuotsust juba konkreetse objekti tarbeks. 

Kui panga esmane otsus on jaatav, järgneb sellele nende poolne palve esitada objekti eksperthinnang ehk hindamisakt. Kui akt on müüjal juba olemas, saab selle panka esitada. Kui akti pole, tuleb see ostjal tellida. Küsi julgelt maakleri abi, kes jagab heameelega kontakte ja teeb omalt poolt kõik selleks, et asi kiiresti sujuks. 

  • Kas teadsid, et eksperthinnang, rahvakeeli hindamisakt kehtib kuni 6 kuud peale selle väljastamist? 

Akti valmimine võib võtta aega kuni kaks nädalat. Valmis akt saadetakse Sulle e-posti peale. Edasta akt panka ja jää ootama lõplikku laenukomisjoni otsust. Positiivse otsuse korral saad allkirjastada laenulepingu. 

Et panga rattad ei jahvata väga kiiresti, pangaga ühenduse võtust kuni tehinguni võib kuluda kuni üks kuu, sõltub milliseid lisadokumente pank vajab, saab vahepeal muud lisadetailid kokku leppida. Nt mis esemed on sisse arvestatud, mis jäetakse, mis võetakse kaasa, kes maksab notaritasud ja millal toimub omandi üleandmine.

Vahel pakub pangaesindaja notari aja ise, kuid vahel jõuab maakler sellega juba ise tegeleda. Pole vahet, kuidas aeg pannakse, igal juhul tuleb see kõikide osapooltega kooskõlastada. Maakler edastab taas vajaliku info notaribüroole, kes valmistab ette lepingu. Tavaliselt saadetakse ka see Teile hiljemalt päev varem e-posti peale. Kui Sa ei jõua seda mingil põhjusel üle vaadata, siis tea, et parandusi saab teha ka tehingu enda toimumise ajal. 

Ostjal on kohustus kanda omafinantseeringu osa notari deposiitkontole enne tehingu toimumist. Nüüd jääb üle vaid rõõmsalt tehingusse tulla ja leping allkirjastada.   

Kindlasti ei tasu unustada, et rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse kohaselt tuleb enne tehingut täita füüsilise isiku ankeet, kus märgid ära oma raha päritolu.

Hea maakleri abil on kõik lihtne, ta annab juhised ja aitab kaasa, et tehing saaks sujuvalt läbi viidud.